Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

15-latek słabo przygotowany

05 grudnia 2001 | Kraj | AP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polscy uczniowie poniżej średniej OECD

  • Rozmowa z dr hab. Elżbietą Putkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego 15-latek słabo przygotowany

    Polscy uczniowie wypadli znacząco poniżej średniej krajów OECD w ogłoszonych wczoraj wynikach badań PISA 2000. W dół ciągną nas złe wyniki uczniów szkół zawodowych i techników.

    - Gdyby były brane pod uwagę tylko wyniki uczniów liceów ogólnokształcących, to bylibyśmy w pierwszej dziesiątce - mówi prof. dr hab. Ireneusz Białecki, który w ramach programu PISA prowadził badania w Polsce.

    W Międzynarodowym Programie Oceny Umiejętności Uczniów PISA (Programme for International Student Assessment) badano kompetencje piętnastolatków w zakresie rozumienia tekstu, myślenia matematycznego i myślenia naukowego. Przy czym autorom badań nie chodziło o wiedzę i kompetencje wynikające ze szkolnych programów, a z potrzeb życia we współczesnym społeczeństwie. Sprawdzono jak 15-latkowie są przygotowani, by za kilka lat znaleźć się na rynku pracy i uczestniczyć w życiu obywatelskim. W sumie zbadano 265 tys. uczniów z 32 państw. W Polsce w badaniach wzięło udział około 4 tys. uczniów ze 146 szkół (liceów ogólnokształcących, średnich i zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół podstawowych). Największy

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2487

Spis treści
Zamów abonament