Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkodliwe zatory i trudny kredyt

05 grudnia 2001 | Ekonomia | GB
źródło: Nieznane

Factoring Liderem na rynku jest nadal spółka należąca do Pekao SA

Szkodliwe zatory i trudny kredyt

CO TO JEST FACTORING

Firmy factoringowe zajmują się skupem wystawionych faktur. Właściciel faktury (factorant), chcąc otrzymać szybciej pieniądze, przedstawia ją firmie factoringowej (faktorowi), która w zamian za dokument, wypłaca zaliczkę. Najczęściej jest to 80 proc. wartości faktury. Faktor zwraca się następnie do wystawcy faktury (dłużnika) o zapłatę wierzytelności. Po odzyskaniu długu przekazuje factorantowi pozostałą część środków, pomniejszoną o marżę i prowizje. Przeciętna prowizja wynosi 0,2-0,7 proc. wartości faktury, marża zaś WIBOR + 2-3 proc.

Wartość umów factoringowych na świecie wyniosła w 2000 r. 642 mld euro. Factoring jest najbardziej popularny w USA i Europie Zachodniej, gdzie dzięki Amerykanom upowszechnił się po II wojnie światowej. Według ocen ekspertów zachodnich, wartość rynku factoringowego w Europie Środkowej i Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia i państwa bałtyckie) wynosi około 4 mld euro (14,1 mld zł). Większa część tego rynku przypada na Polskę.

Firmy factoringowe zaczynają odczuwać skutki kryzysu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2487

Spis treści
Zamów abonament