Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzrost popytu nie wystarczy

05 grudnia 2001 | Publicystyka, Opinie | BG
źródło: Nieznane

Równowaga makroekonomiczna to dla polityki gospodarczej zadanie nie mniej istotne niż wzrost PKB

Wzrost popytu nie wystarczy

RYS. LESZEK OŁDAK

BOGUSŁAW GRABOWSKI

Spowolnienie wzrostu gospodarczego, jakie obserwujemy od kilku kwartałów, i oczekiwanie niskiego tempa rozwoju w najbliższej przyszłości wywołało szeroką dyskusję nie tylko o powodach tej sytuacji, ale i sposobach zaradzenia jej. Deklaracje przywrócenia szybkiego wzrostu gospodarczego wielokrotnie przedstawiał rząd. Wicepremier Marek Belka zapowiedział przedstawienie w połowie lutego planu gospodarczego rządu, stwierdzając, że ostatnio przyjęte rozwiązania podatkowe i przedstawione zamierzenia budżetowe są jedynie "programem ratunkowym".

W oczekiwaniu na całościowy program gospodarczy przedstawię poniżej kilka uwag na temat uwarunkowań, jakie moim zdaniem powinny być uwzględniane w jego konstrukcji. Postaram się też w tym kontekście ocenić dotychczasowe decyzje i projekty gospodarcze rządu, zwłaszcza w zakresie systemu podatkowego i polityki fiskalnej.

Potrzeba stabilności

Opracowując program polityki gospodarczej zmierzający do przyśpieszenia wzrostu gospodarczego, trzeba pamiętać, że musi być to wzrost trwały, to znaczy taki, który nie destabilizuje równowagi makroekonomicznej. Czynnikiem takiego wzrostu gospodarczego nie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2487

Spis treści
Zamów abonament