Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skruszony Petain?

08 grudnia 2001 | Plus Minus | JS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Timothy Garton Ash: Stan wojenny nie był absolutną historyczną koniecznością. To był wybór Jaruzelskiego.

Skruszony Petain?

GRAFIKA JANA LEBENSTEINA POWSTAŁA W KILKA DNI PO 13 GRUDNIA 1981 ROKU

Timothy Garton Ash - brytyjski historyk, publicysta, profesor w St. Antony's College w Oksfordzie. Autor wielu publikacji na temat najnowszej historii Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski.

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

JAN STRĘKOWSKI: W Polsce wciąż dyskutowana jest rola Jaruzelskiego w latach 80. W "Polskiej rewolucji" napisał pan: "Jak każdy dobry komunista, Jaruzelski musiał dysponować planem na ewentualność użycia siły. Niewątpliwie miał taki plan, zanim jeszcze został premierem, a potem go rozwinął. Wszelako przebieg kilku kolejnych miesięcy po objęciu przezeń stanowiska premiera nie potwierdza tezy, że Jaruzelski już wtedy zdecydował się na rozwiązanie militarne. Na podstawie jego słów i postępowania można raczej sądzić, że miał jeszcze w tym okresie nadzieję na znalezienie rozwiązania politycznego do przyjęcia dla Moskwy." Broni pan generała?

TIMOTHY GARTON ASH: Nie bronię. Napisałem nowe posłowie do tej książki po konferencji, która odbyła się w podwarszawskiej Jachrance w listopadzie 1997 r. A dziś mamy mnóstwo nowych dokumentów, zwłaszcza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2490

Spis treści
Zamów abonament