Czy w Polsce brakuje kapitału
Czy w Polsce brakuje kapitału
Wiele polskich przedsiębiorstw i banków zaciąga kredyty za granicą. Podstawą dużych publicznych ofert polskich akcji jest sprzedaż na rynkach międzynarodowych, podobnie jest z dużymi emisjami obligacji. Większość ekonomistów uważa, że aby rozwijać się, polska gospodarka musi korzystać z zagranicznego kapitału, bo polskiego jest zbyt mało. Wprowadzenie opodatkowania dochodów z oszczędności na pewno nie zmieni tej sytuacji.
Polsce potrzebny jest kapitał z zagranicy, bo krajowe oszczędności są zbyt niskie, aby sfinansować inwestycje zapewniające długookresowy, wysoki wzrost gospodarczy. Zdaniem Macieja Krzaka, głównego ekonomisty Banku Handlowego, wzrost gospodarczy na poziomie 5-6 proc., a w tym tempie powinna rosnąć nasza gospodarka, wymaga inwestycji o wartości odpowiadającej ponad 25 proc. produktu krajowego brutto (PKB). Tymczasem oszczędności krajowe, które powinny finansować te inwestycje, wynoszą od paru lat ok. 20 proc. PKB, istnieje więc luka, którą można zapełnić importując kapitał z zagranicy.
Długookresowy, szybki wzrost PKB bez ryzyka nadmiernego wzrostu deficytu w obrotach zagranicznych jest możliwy tylko wtedy, jeśli wzrosną krajowe oszczędności - uważa Maciej Krzak. W przeciwnym wypadku trzeba zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta