Coraz więcej milczenia
Hanna Krall wobec holokaustu
Coraz więcej milczenia
MARIA JANION
Kolejne książki Hanny Krall wznawiają ten sam spór: o możliwość albo o sposób zapisu doświadczenia tego, co niewyrażalne, doświadczenia niespotykanej zbrodni ludobójstwa. Również jej ciesząca się zasłużoną sławą rzecz z roku 1998, "Tam już nie ma żadnej rzeki", stawia nas przed podobnymi problemami psychologicznymi, literackimi, wreszcie filozoficznymi.
Autorka zresztą doskonale zdaje sobie sprawę ze wszystkich trudności, jakie musi pokonać, uprawiając swoją prozę z pamięci i o pamięci. Krall podkreśla nieraz, że występujące u niej mieszanie czasów i zdarzeń nie jest bynajmniej jakimś literackim "sposobem". To po prostu osobliwe odwzorowanie ludzkiej pamięci, która - jak pisze - jest "niesłychanie zagmatwana, bardzo dziwna, rzadko logiczna i prosta". Jak stwierdził jeden z największych znawców pamięci - Henri Bergson, zastanawiając się nad tym, w jakim sensie nasze trwanie jest pamięcią: "Trwanie to ciągłe postępowanie przeszłości, wgryzającej się w przyszłość i nabrzmiewającej w miarę postępowania naprzód. Ponieważ przeszłość bez przerwy narasta, tym samym przechowuje się nieograniczenie. Pamięć [...] nie jest zdolnością segregowania wspomnień w szufladzie ani też zapisywania ich w rejestrze [...]. W trwaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta