Dynamitowe pieniądze
Najczęściej oskarża się akademię o przyznawanie nagród według klucza obowiązującej poprawności politycznej
Dynamitowe pieniądze
NAD PRZYGOTOWANIEM BANKIETU CZUWA SZEF I DWUDZIESTU KUCHARZY
(C) AP
MARZENA HAUSMAN
ze Sztokholmu
Najbardziej prestiżowe wyróżnienia świata nie od razu zdobyły powszechne uznanie. Dramaturg August Strindberg nazwał je pogardliwie "dynamitowymi pieniędzmi", słusznie przewidując, że nigdy ich nie dostanie. Testament wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla, wprawił w osłupienie rodzinę, która stanęła w obliczu straty 31 z 53 milionów koron majątku. Również oficjalna Szwecja nie była zachwycona - król Oskar II bolał nad możliwym odpływem kapitału z kraju - wszak nagrody od początku były międzynarodowe.
Pierwsze wręczono w Sztokholmie i Oslo 100 lat temu, 10 grudnia 1901 roku, w piątą rocznicę śmierci wynalazcy. Ustanowiono je w 1896 roku, w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz za działania na rzecz pokoju. W 1968 roku dołączyły nauki ekonomiczne, a pieniężny laur funduje Szwedzki Bank Narodowy. Obecnie wyróżniani otrzymują z rąk szwedzkiego króla i przewodniczącego norweskiego komitetu (nagroda pokojowa) medal, dyplom oraz czek na milion dolarów.
Paniom na razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta