Dlaczego upadł komunizm
Dlaczego upadł komunizm?
MARCIN KULA
Socjologowie najczęściej zaczynają analizę od powołania teorii, którą traktują jako narzędzie dla zrozumienia otaczającej rzeczywistości. Sam postąpię tak, jak najczęściej postępują historycy: zacznę od przyjrzenia się rzeczywistości, a później wskażę drogę, w jakiej w moim przekonaniu można by próbować dojść do uogólnień.
Przede wszystkim twierdzę, że komunizm był znacznie słabszy, niż nam, żyjącym na miejscu, się to wydawało. Miał zwłaszcza bardzo mierne i oportunistyczne zaplecze w szeregach samej partii komunistycznej. Tym m.in. różnił się od systemu faszystowskiego, z którym często bywa obecnie porównywany. Owa słabość przejawia się we wszystkich badaniach, jakie prowadziłem wraz z moimi studentami.
Gnijący system
Czas zadziałał na niekorzyść komunizmu. W późniejszym okresie stracił wiele atrakcyjności, jaką początkowo chyba, mimo wszystko, reprezentował wobec części społeczeństwa. Mieszkania przestały być tanie i relatywnie dostępne, ceny rosły, usługi socjalne pogarszały się. Proponowany wzór rozwoju społecznego w coraz większym stopniu przypominał wzór zachodni - a do realizacji tego nie trzeba było aż komunizmu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta