Sposób na pogodzenie rządu z RPP
Sposób na pogodzenie rządu z RPP
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
ŁUKASZ RAWDANOWICZ
W ostatnim roku obserwowaliśmy liczne ataki na Radę Polityki Pieniężnej zarówno ze strony polityków, jak i ekonomistów. Rada oskarżana jest o zbyt restrykcyjną politykę monetarną, która doprowadziła do wyhamowania dynamiki wzrostu gospodarczego. Niewykluczone, że rozwiązanie tej sytuacji mogłaby przynieść rezygnacja z prowadzenia polityki pieniężnej - na przykład przez jednostronne wprowadzenie euro.
Obecnie wysokie stopy procentowe utrudniają prowadzenie polityki budżetowej - zmniejszają wpływy podatkowe w związku z niższą aktywnością ekonomiczną i zwiększają koszty obsługi zadłużenia. W związku z tym pojawiają się naciski na RPP, aby te stopy obniżyć. Spektrum argumentów za obniżką jest szerokie: od ekonomicznych rozważań (niska dynamika inflacji, "niedostrzelenie" celu inflacyjnego w tym roku, nadchodząca światowa recesja) do populistycznych haseł - skoro w Stanach Zjednoczonych stopy obniżają, to dlaczego u nas nie? Pojawiają się też głosy, aby ograniczyć niezależność NBP lub zobligować RPP nie tylko do realizacji celu inflacyjnego, ale także do wspierania wzrostu gospodarczego. Jeśli nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta