Drogowskaz do metafizyki
Czy religia w szkołach zniszczy sama siebie?
Drogowskaz do metafizyki
Marcin Dominik Zdort
Wprowadzenie religii w szkołach państwowych w 1990 roku wywoływało dość długo mnóstwo emocji. Z jednej strony, młodzi przeciwnicy katechezy w szkołach demonstrowali na ulicach, paląc publicznie katechizmy pod hasłami "zakonnice za granicę" i "księża na Księżyc", z drugiej zaś, ich manifestację przedstawiciel Episkopatu nazwał marszem "dzieci rosyjskich o ficerów", zaś z astępca prokuratora generalnego mówił o "skażeniu ducha ateizmem, najgorszą z religii, pustoszącą umysły i serca. " Dziś -- mimo iż temat religii w szkołach powrócił wraz ze sprawą płac dla księży-katechetów -- wcześniejsze emocje opadły. Nie z mniejszyły się jednak zasadnicze różnice zdań między przedstawicielami obu spierających się stron.
Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy u czenia religii w szkołach przyznają z ulgą, że nie nastąpiło to, przed czym przestrzegali najwięksi pesymiści -- nie doszło do przejawów nietolerancji wobec uczniów, którzy na religię nie chodzą, i presji, aby zmienili decyzję. -- I nie dotyczy to tylko wielkich miast, ale także małych miasteczek, czego dowodzą badania robione w podwarszawskich miejscowościach -- przyznaje doktor Magdalena Środa, etyk z Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta