Kontrowersyjna nowelizacja
Opłaty za wieczyste użytkowanie
Kontrowersyjna nowelizacja
Ustawa z 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach o dwoławczych (Dz. U. nr 122, poz. 593) , nadająca tym organom zmieniony i znacznie rozszerzony status, weszła w życie 6 grudnia br. Dwa dni później, 8 grudnia, zaczęły obowiązywać przepisy po raz kolejny zmienionej ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. nr 123, poz. 601) . Narzucają one kolegiom samorządowym, a w dalszej kolejności sądom powszechnym, dodatkową i prawdopodobnie niebagatelną liczbę spraw do procesowego rozstrzygania.
Samorządowe kolegia odwoławcze mają teraz obowiązek rozstrzygać wnioski wieczystych użytkowników o u stalenie, iż nowa opłata za to użytkowanie jest zawyżona. Wniosek taki wieczysty u żytkownik, któremu o rgan samorządu lub też rejonowy organ rządowej administracji ogólnej ustalił nową stawkę opłat rocznych, wnosi się -- jak o kreśla art. 43 a ust. 3 znowelizowanej ustawy o gospodarce gruntami -- "przeciwko" urzędowi samorządu lokalnego (grunty komunalne) lub urzędowi rejonowemu, podlegającemu wojewodzie (grunty państwowe) . To o kreślenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta