Informacje
Informacje
Michel Camdessus w Polsce
Gratulacje dla Polski
Dokończenie 1 Jednak część obserwatorów uważa, że rząd jest raczej wstrzemieźliwy i waha się, jeśli chodzi o proces prywatyzacji. Jaka jest pana opinia po rozmowach z premierem i wicepremierem?
Wydaje mi się, że rząd podjął kroki, by nadrobić opoźnienia, jeśli chodzi o program prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw. Mam wrażenie, że obserwujemy teraz przyspieszenie tych procesów w Polsce. Witam to z uznaniem.
Mówił pan również z uznaniem o projekcie budżetu na 1995 rok. Jest to jednak pierwszy rok, w którym stopień redystrybucji przez budżet i fundusze parabudżetowe przekroczył 50 procent produktu krajowego. Czy mógłby pan jako ekonomista ocenić ten stopień redystrybucji?
Nie można tej pojedynczej liczby traktować jako kluczowego elementu do oceny całego budżetu. Sądzę, że budżet na 1995 rok w sposób właściwy wyważa wszystkie cele oraz uwzględnia ograniczenia. Ta liczba 50 procent jest związana przede wszystkim z obecnym kształtem polskiej gospodarki i społeczeństwa. W budżecie są także zawarte właściwe rozwiązania, które w miarę upływu czasu będą zmniejszać ten bardzo wysoki stopień redystrybucji. Nie można go jednak obniżyć jednym pociągnięciem pióra. Trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta