Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi chcą znać bolesną prawdę

19 grudnia 1994 | Prawo | JO

Młodzi chcą znać bolesną prawdę

Rozmowa z nadprokuratorem Alfredem Streimem, kierownikiem Centrali Ścigania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu (RFN)

Dlaczego dopiero w 1958 r. , trzyna -ście lat po zakończeniu wojny, utworzono w Niemczech tego typu placówkę? Czy do tego momentu ściganie zbrodniarzy hitlerowskich spoczywało wyłącznie na barkach aliantów?

Po zakończeniu wojny sądy niemieckie miały bardzo ograniczoną kognicję. W zakresie zbrodni narodowosocjalistycznych mogły karać wyłącznie czyny, którymi pokrzywdzeni byli Niemcy lub osoby pozbawione w ogóle obywatelstwa. Ściganie ludobójstwa i innych najpoważniejszych zbrodni, zgodnie z odpowiednią decyzją Sojuszniczej Rady Kontroli, należało wyłącznie do kompetencji aliantów. Pełną możliwość sądzenia tego typu spraw zachodnioniemieckie sądy uzyskały w 1955 r. na podstawie specjalnego traktatu zawartego z RFN przez trzy zachodnie mocarstwa okupacyjne. Inną kwestią jest, iż w 1951 r. bardzo zmalało zainteresowanie aliantów ściganiem zbrodni hitlerowskich. Panowało wtedy przekonanie, że główni przestępcy zostali już osądzeni, było to też związane z zakończeniem denazyfikacji. Nadto zachodni alianci ułaskawili wielu wcześniej skazanych. Pamiętajmy, że w tym czasie następowała remilitaryzacja RFN i tworzenie Bundeswehry. Do wojska chciano przyciągnąć jak najwięcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 352

Spis treści
Zamów abonament