Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

19 grudnia 1994 | Gazeta | EC JB

Informacje

Ludzie profesora Mleczki

Doradcy powinni trzymać się w cieniu, doradzać w zaciszu gabinetów i nie mówić publicznie o swojej działalności -- uważa profesor Franciszek Mleczko, szef doradców premiera Waldemara Pawlaka, nazywany"białąeminencją"i"Wachowskim premiera".

Premierowi doradza kilkanaście osób, dziewięciu doradców pracuje w URM na etatach. W kręgach koalicyjno-rządowych panuje przekonanie, że naprawdę liczy się tylko zespół kierowany przez profesora Mleczkę. Tworzy go siedem osób -- ekonomista, dwóch dziennikarzy, dwóch historyków sztuki, inżynier, emerytowany prezes NIK. Szef zespołu jest socjologiem kultury. Jego wpływ na premiera jest podobno ogromny, doradza mu w sprawach ekonomicznych, strategii politycznej, polityki informacyjnej itp. Stoi za większością decyzji premiera, a jeszcze częściej za ich odwlekaniem. Praktycznie tylko w dziedzinie wojskowo-policyjnej premier zdaje się na o pinię swego szefa gabinetu, pułkownika Ryszarda Adamczyka.

Profesor mówi o swoim zespole jako powołanym do przedstawiania wariantów rozwiązań i ich możliwych skutków; decyzje muszą politycy podejmować sami.

Podkreśla też, że w artością tego zespołu jest ocenianie proponowanych rozwiązań czy podejmowanych decyzji głównie z punktu widzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 352

Spis treści
Zamów abonament