Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hipokryzja moich rodaków

18 stycznia 2002 | Kultura | ET

Rozmowa z Robertem Harrisem, autorem sensacyjnej powieści wojennej "Enigma"

Hipokryzja moich rodaków

Rz: Na ekrany kin w Polsce wchodzi film "Enigma" w reżyserii Michaela Apteda, zrealizowany na podstawie pana głośnej książki. W Wielkiej Brytanii przyjęto go bardzo dobrze. Jednak w naszym kraju może rozpętać się burza. W ubiegłym roku członek polsko-brytyjskiej komisji ds. akt wywiadu RP, emigracyjny historyk, profesor Jan Ciechanowski w rozmowie z panem - na antenie Radia BBC - zarzucił filmowi dwa poważne błędy historyczne. Przecież jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w ośrodku dekryptażu w Pyrach zbudowano replikę niemieckiej maszyny szyfrującej, a w lipcu 1939 r. po jednym jej egzemplarzu przekazano Brytyjczykom i Francuzom.

ROBERT HARRIS: Zacznijmy od tego, że nie mogę odpowiadać za film, a tylko za swoją powieść. I tej będę zdecydowanie bronił. Spędziłem prawie trzy lata na badaniu nie tylko sprawy Enigmy i roli pracowników polskiego wywiadu w rozszyfrowaniu kodu tej maszyny, ale także kulis masakry polskich oficerów w Katyniu. Polacy uzyskali informacje o Enigmie od Francuzów, którzy wcześniej zdobyli je od niemieckiego szpiega. Udało im się zbudować replikę tej maszyny, co - a nikt tego dziś nie kwestionuje - umożliwiło jeszcze przed wojną mechaniczne rozszyfrowanie treści niektórych tajnych depesz niemieckich....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2522

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament