Hipokryzja moich rodaków
Hipokryzja moich rodaków
Rz: Na ekrany kin w Polsce wchodzi film "Enigma" w reżyserii Michaela Apteda, zrealizowany na podstawie pana głośnej książki. W Wielkiej Brytanii przyjęto go bardzo dobrze. Jednak w naszym kraju może rozpętać się burza. W ubiegłym roku członek polsko-brytyjskiej komisji ds. akt wywiadu RP, emigracyjny historyk, profesor Jan Ciechanowski w rozmowie z panem - na antenie Radia BBC - zarzucił filmowi dwa poważne błędy historyczne. Przecież jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w ośrodku dekryptażu w Pyrach zbudowano replikę niemieckiej maszyny szyfrującej, a w lipcu 1939 r. po jednym jej egzemplarzu przekazano Brytyjczykom i Francuzom.
ROBERT HARRIS: Zacznijmy od tego, że nie mogę odpowiadać za film, a tylko za swoją powieść. I tej będę zdecydowanie bronił. Spędziłem prawie trzy lata na badaniu nie tylko sprawy Enigmy i roli pracowników polskiego wywiadu w rozszyfrowaniu kodu tej maszyny, ale także kulis masakry polskich oficerów w Katyniu. Polacy uzyskali informacje o Enigmie od Francuzów, którzy wcześniej zdobyli je od niemieckiego szpiega. Udało im się zbudować replikę tej maszyny, co - a nikt tego dziś nie kwestionuje - umożliwiło jeszcze przed wojną mechaniczne rozszyfrowanie treści niektórych tajnych depesz niemieckich....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta