Podwójna tożsamość Worda
Podwójna tożsamość Worda
ŁUKASZ CZERNICKI
Na potrzeby wewnętrznego prawa ustawodawca może ustalać znaczenie danego pojęcia wedle własnej woli, ale w umowie międzynarodowej musi być ono zrozumiałe dla wszystkich stron.
We współczesnym obrocie gospodarczym na używanie programów komputerowych często potrzebna jest licencja od uprawnionego podmiotu zagranicznego. Należności licencyjne z tytułu używania lub prawa do używania praw autorskich wypłacane podmiotom zagranicznym są w Polsce obciążone podatkiem dochodowym. Ostatnio coraz powszechniejsza staje się opinia, że obowiązek podatkowy nie występuje w wypadku płatności za programy komputerowe. Taka teza, przedstawiona w artykule Piotra Żarskiego "Tożsamość Worda" ("Rz" z 5 października 2000 r.) i podtrzymana w wyroku NSA z 20 czerwca 2001 r. (III SA 163/00), nie zasługuje na poparcie.
Przychody z praw autorskich uzyskiwane przez podmioty nie mające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub miejsca zamieszkania podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem w wysokości 20 proc. przychodów (dalej: podatek u źródła). Przepisów polskiego prawa podatkowego nie stosuje się jednak, gdy zagraniczny podmiot jest rezydentem podatkowym kraju, który zawarł z Polską umowę o unikaniu podwójnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta