Niedziela będzie dla nas
Niedziela będzie dla nas
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ELŻBIETA SZEMPLIŃSKA
Od 1 stycznia 2002 r. obowiązuje czas pracy nie przekraczający przeciętnie 41 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Normę tę wprowadziła ustawa z 1 marca 2001 r. zmieniająca kodeks pracy (Dz. U. nr 28, poz. 301; dalej: ustawa); od 1 stycznia 2003 r. obowiązywać będzie czas pracy nie przekraczający przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.
W poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego liczba godzin pracy może być różna, pod warunkiem że średnia arytmetyczna w tygodniu w tym okresie nie przekroczy 41 (40 w przyszłym roku).
Wymiar i rozkład
Ustawa odstąpiła od konstrukcji dodatkowych dni wolnych od pracy, wprowadzając niejako w zamian pięciodniowy tydzień pracy.
Wywołało to kontrowersje, czy pięciodniowy tydzień pracy (art. 129 § 1 k.p., w brzmieniu nadanym przez ustawę) ma charakter sztywny czy przeciętny. Niektórzy praktycy uznali, że w każdym tygodniu praca ma być wykonywana przez pięć dni, również w tygodniach, w których występuje święto w dniu innym niż niedziela.
Sąd Najwyższy położył kres tej dziwacznej interpretacji. W uchwale z 14 listopada 2001 r. (III ZP 20/01) podjętej w składzie siedmiu sędziów ("Rz" z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta