Głos za wprowadzeniem wiz
Głos za wprowadzeniem wiz
MONIKA MAZUR-RAFAŁ
Wraz z przystąpieniem do UE Polska zacznie odgrywać rolę państwa granicznego. Zrozumienie i akceptacja tej nowej roli pociąga za sobą wiele konsekwencji.
Pierwszą jest przyjęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zarówno swojego kraju, jak i całej wspólnoty. Kraje Unii oczekują, że Polska odpowiednio się do tego przygotuje. Aby stać się członkiem UE, Polska musi więc dostosować swoje prawo i wdrożyć unijne standardy bezpieczeństwa w ich obecnym kształcie, bez możliwości ubiegania się o jakiekolwiek ustępstwa. I wreszcie, decyzja o zniesieniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej zależy od unijnej oceny stopnia przystosowania polskiej granicy wschodniej do wymogów UE.
Dlatego też opóźnianie lub selektywne wdrażanie unijnych standardów przez Polskę może być wykorzystane przez niektóre państwa członkowskie UE jako dogodny pretekst do przedłużania kontroli na zachodniej granicy Polski i dłuższego obowiązywania okresów przejściowych. To zaś oznacza, że Polska będzie miała de facto niepełny status członkowski: będąc w Unii, nie będzie mogła wpływać na postęp integracji w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Polskie wnioski
Od dłuższego czasu trwa w Polsce debata na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta