Polskich Żydów portret jerozolimski
Polskich Żydów portret jerozolimski
TEKST RADOSŁAW JANUSZEWSKI
ZDJĘCIA ANDRZEJ WIKTOR
W Izraelu nie ma Żydów - są Rosjanie, Polacy, Rumuni, Marokańczycy. A grupa polska coraz mniejsza. Dzieci przymusowych emigrantów z 1968 roku już mówią o sobie - jesteśmy Izraelczykami. Ich rodzice, po trzydziestu latach, też są innymi ludźmi. Potwierdza się stara prawda, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Ci, z którymi rozmawiałem, nie czują już urazu do Polski, z której wyjeżdżali, bo zamknięto im szanse życiowe, wyrzucano ich z "papierami wyjazdowymi", bo nie chciano im dać do ręki polskiego paszportu. Niektórzy zobojętnieli, inni mają do starego kraju z lekka sentymentalny stosunek, bo w nim spędzili dzieciństwo. Przyjeżdżają raz na parę lat, czasem co roku. Często łączy ich z Polską także Internet. W Izraelu nie czują się cudzoziemcami, jak wielu tych, którzy wyemigrowali na Zachód, nikt im nie wypomina, że są Żydami, jak w Polsce, a ich dzieci o antysemityzmie uczą się w szkole.
Abram Nanes
Przyjechał z rodziną w 1957 roku z Wilna, gdy miał osiem lat. W Legnicy ojciec otworzył własną pralnię chemiczną. W 1963 roku zaczęto uruchamiać państwowe, dotowane pralnie. Ojciec został malarzem w spółdzielni pracy, której skład był taki:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta