Uniwersytety na rynku
Przemysł
Ośrodki akademickie chcą współpracować z przedsiębiorstwami
Uniwersytety na rynku
Symptomy kryzysu gospodarczego w Polsce są coraz bardziej odczuwalne. Tempo wzrostu produktu krajowego brutto jest niskie, rośnie bezrobocie. W efekcie siła nabywcza społeczeństwa jest mała, a jego stopa życiowa - niska. Przyczyny tych problemów są różne, ale jedną z najważniejszych są niewłaściwe proporcje w strukturze podmiotów gospodarczych oraz nieefektywne zarządzanie przedsiębiorstwami. Sądzimy, że w rozwiązywaniu tych problemów pomocna byłaby współpracy między przedsiębiorstwami i ośrodkami akademickimi.
Z pozoru wydawać by się mogło, że różnice w strukturze podmiotów gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy Polską a krajami Unii Europejskiej, są nieznaczne. Tak rzeczywiście jest, ale nie oznacza to, że te różnice są mało istotne. Jeśli udałoby się je zniwelować, skutki tego działania będą widoczne we wzroście potencjału gospodarczego kraju.
Większe firmy, większy PKB
Świadczy o tym symulacja (patrz tabela) kształtowania się wielkości PKB oraz stopy bezrobocia prowadzona przy założeniu, że struktura polskich przedsiębiorstw, pod względem wielkości, byłaby taka sama jak w Unii Europejskiej, a pozostałe czynniki byłyby niezmienione. Nastąpiłby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta