Paszport dla towarów
Paszport dla towarów
RYS. JACEK FRANKOWSKI
GRZEGORZ LANG
Gdy Polska zawrze europejskie porozumienie o ocenie zgodności, polscy producenci będą mogli szerzej korzystać z ustanowionej w układzie europejskim swobody przepływu towarów.
Zgodnie z art. 28 (d. 30) traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (traktat) państwa członkowskie nie mogą stosować żadnych ograniczeń ilościowych ani środków skutkujących ograniczeniami ilościowymi dla przepływu towarów. Wymóg stosowania norm krajowych do wyrobów dopuszczonych do obrotu w innym państwie członkowskim jest zatem sprzeczny z traktatem.
W latach 70. i pierwszej połowie lat 80. różnice w przepisach technicznych między państwami członkowskimi eliminowano przez pełną harmonizację. Taka metoda usuwania barier technicznych w handlu nie odpowiadała tempu integracji europejskiej. Dlatego w 1985 r. Rada przyjęła uchwałę dotyczącą nowego podejścia do harmonizacji technicznej i normalizacji (Dz. Urz. nr C136 z 7 czerwca 1985 r.). Owo "nowe podejście" oznacza ustanawianie w prawie Unii tzw. wymagań zasadniczych zamiast szczegółowych parametrów technicznych. Zasady określone w uchwale stały się podstawą tzw. dyrektyw nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta