Swoboda ograniczana
Swoboda ograniczana
ROMUALD GILEWICZ
Sądowa kontrola warunków umów jest konieczna. Oby sądy właściwie rozumiały intencje ustawodawcy, a na wyroki w tych trudnych sprawach nie trzeba było długo czekać.
Swoboda zawierania umów to jedna z generalnych zasad obowiązująca we wszystkich kodeksach cywilizowanych państw świata. Do naszego /prawo/doc/Kcywilny/kc_spis_tresci.html">kodeksu cywilnego została wprowadzona w 1990 r. Dodano wówczas art. 353 1 następującej treści: "Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego".
Z jednej strony przepis ten statuuje zasadę swobody zawierania umów, z drugiej zaś ogranicza ją trzema zastrzeżeniami. Zastrzeżenia te są natury ogólnej i stwarzają pole do szerokiej wykładni.
Na ten temat wypowiadał się w komentarzu do kodeksu cywilnego Becka prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Oto kilka tez z komentarza:
- Granice swobody określone w art. 353 1 odnoszą się zarówno do treści, jak i celu stosunku prawnego kształtowanego przez strony umowy;
- Pojęcie "natura stosunku prawnego" może być w ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta