W rzeczy samej
- POSTACIE: Krzysztof Czyżewski, Sidney Poitier
- Gospodarka: Nadzieje na lepsze jutro
- Genetyka i obyczaje: Zapach mężczyzny
- WIDZI MI SIĘ, MAŁGORZATA SUBOTIĆ: Obywatelska nieaktywność
- Rysuje Andrzej Krauze Krzysztof Czyżewski
"Miałem już dość podziemia, działania na marginesie realnego życia. Był rok 1989, kończył się komunizm, gdy z przyjaciółmi wyruszyliśmy do Sejn" opowiada Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel i szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. To zagubione na wschodnich krańcach Rzeczypospospolitej miasteczko gości w tych dniach intelektualistów z wielu stron świata. Czyżewski zaprosił ich na jubileuszowe spotkanie z okazji 10-lecia "Pogranicza", które niebawem ukończy... już 11 lat. W tym rachunku nie ma błędu. "Świadomie czekaliśmy na moment, gdy do dziesiątki będziemy mogli dopisać jedynkę, kolejny rok, by móc skierować uwagę naszą i naszych gości ku nowemu. Także ku temu, co po 11 września".
"Uczucia mieliśmy zapewne podobne do tych, które towarzyszyły osadnikom na półwyspie Manhattan budującym Nowy Amsterdam. Sejny pojawiły się nie przypadkowo, były wielokulturowe. Kusiła nas "Miłoszówka" w pobliskiej Krasnogrudzie, piękna stara synagoga, a nade wszystko przychylność
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta