Państwo prywatyzuje, ale nadal rządzi
Państwo prywatyzuje, ale nadal rządzi
Najwyższą rentownością spośród firm operujących w infrastrukturze od lat wyróżnia się Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń. Korzystając ze swego naturalnego monopolu, PERN osiągnął w 2001 r. blisko 42-procentową rentowność brutto. Ponad połowa (56 proc.) przychodów pochodziła z eksportu, czyli przesyłu rosyjskiej ropy do Niemiec przez teren Polski, pozostała część to dostawa surowca dla krajowego potentata petrochemicznego - PKN Orlen.
Kondycja finansowa tego przedsiębiorstwa utrzymuje się na stałym poziomie, podobnie jak wielkość jego przychodów. Należy jednak dodać, że wypracowany zysk firma ta w dużej mierze przeznacza na inwestycje - ich wielkość w stosunku do przychodów wyniosła blisko 20 proc. Przypomnijmy, że przedsiębiorstwo korzystające z monopolu naturalnego najpierw ustala wysokość zysków i zależnie od tego określa wysokość cen zapewniających osiągnięcie zamierzonego celu finansowego.
Kolej
Przychody PKP z działalności podstawowej w ciągu ostatniego roku spadły o blisko 20 proc., jednocześnie w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta