Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak w zegarku

08 maja 2002 | Prawo | HK

Unijne prawo o ochronie konkurencji a umowa o arbitraż

Jak w zegarku

HUBERT KONARSKI

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Eco Swiss przeciwko Benetton będzie miało ogromne znaczenie dla arbitrażowego rozstrzygania sporów zarówno w bieżącym obrocie gospodarczym z unijnymi partnerami, jak i na przyszłość - po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Zgodnie z nim sąd krajowy jest zobowiązany uchylić wyrok sądu polubownego, gdy ten jest sprzeczny z art. 81 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), a krajowe przepisy postępowania cywilnego zezwalają na uchylenie wyroku, który swą treścią uchybia porządkowi publicznemu. W tej sprawie naruszenie art. 81 TWE, który reguluje zasady i tryb przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję, nie było podnoszone przez strony w postępowaniu arbitrażowym.

W 1986 r. holenderska spółka Benetton International NV (Benetton), Eco Swiss China Time Ltd (Eco Swiss) z siedzibą w Hongkongu oraz Bulova Watch Company z siedzibą w Nowym Jorku (Bulova) zawarły umowę licencyjną na osiem lat. Na mocy umowy Eco Swiss...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2613

Spis treści
Zamów abonament