Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centroprawica szuka sposobu, by skutecznie rywalizować z postkomunistami

08 maja 2002 | Publicystyka, Opinie | MD

Centroprawica szuka sposobu, by skutecznie rywalizować z postkomunistami

Recepta na rozłamy

MARCIN DOMINIK ZDORT

Za kilka tygodni odbędzie się zjazd zjednoczeniowy Prawa i Sprawiedliwości. Swoją pierwszą konwencję statutową przygotowuje Platforma Obywatelska. Sposób tworzenia tych ugrupowań pokazuje, że czas zachłyśnięcia się wewnątrzpartyjną demokracją w Polsce dobiega końca. Nowe partie polityczne w swoich statutach z dużym dystansem odnoszą się do "mas członkowskich", stawiając raczej na dominację partyjnych elit.

Gdy dawni opozycjoniści po 1989 roku zaczęli budować w Polsce swoje legalne partie, stawiając na piedestale demokrację, jej reguły - bardzo szeroko interpretowane - wprowadzili także do statutów ugrupowań. Konsekwencją było powstanie licznych dyskusyjnych klubów politycznych, które - jak się szybko okazało - nie potrafiły organizacyjnie dorównać Socjaldemokracji RP, a następnie Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

Przyzwyczajenia z lat komunizmu

Przewaga lewicy nie wynikała ze szczególnie scentralizowanej formalnie struktury SdRP i SLD - statuty obu tych ugrupowań także w pełni respektowały wewnątrzpartyjną demokrację. Różnica między partiami postsolidarnościowymi a partią postkomunistyczną polegała na innym nastawieniu członków i działaczy. W przypadku SdRP dużą rolę odegrała pozycja tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2613

Spis treści
Zamów abonament