Moja kariera - Warszawa
- Zarządzanie: Słabe strony polskich menedżerów
- Motywowanie: Pieniądze nie są najskuteczniejszą zachętą
- Badanie: Kapitał intelektualny firmy
- Własna firma: Niezależność wiąże się z pułapkami
- Konferencja: Odpowiedzialność społeczna biznesu
- Lektury: Zarządzanie ludźmi i projektami
Dobór nienaturalny
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
GRAŻYNA RASZKOWSKA
Źle wypadamy w międzynarodowych rankingach oceniających konkurencyjność. Jednym z czynników branych pod uwagę w takich zestawieniach są praktyki zarządcze w gospodarce. Stosowane w polskich firmach są nisko notowane nie tylko przez potencjalnych zagranicznych inwestorów, ale i przez rodzimych menedżerów.
Kraje, jak firmy, konkurują ze sobą. IMD, szwajcarski instytut badawczy z Lozanny, od 1998 r. prowadzi ranking World Competitiveness Yearbook. Ocenia 49 państw pod względem: efektywności ekonomicznej, efektywności rządów, biznesu i infrastruktury. O efektywności biznesu decydują m.in. produktywność, rynek pracy, rynek finansowy, wpływ globalizacji i praktyki zarządcze. W badaniu bierze udział trzy i pół tysiąca dyrektorów międzynarodowych korporacji, którzy wydają opinie na temat poszczególnych państw.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta