Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wtopić się czy wyodrębnić

08 maja 2002 | Prawo | MM

Status prawny Polaków w Niemczech

Wtopić się czy wyodrębnić

MARIUSZ MUSZYŃSKI

Dla części Polaków mieszkających w Niemczech kwestia uznania ich za mniejszość narodową komplikuje się ze względu na zaszłości społeczno-historyczne.

Problem mniejszości narodowych ujawnił się w Europie z całą mocą po obu wojnach światowych, w związku ze sztucznym podziałem terytoriów oraz przesiedleniami przeprowadzonymi na mocy decyzji wielkich mocarstw. Jednak do końca zimnej wojny do kwestii statusu prawnego mniejszości państwa podchodziły z dystansem. Jedyną całościową gwarancją, jaką udało się wypracować w podzielonej Europie, były standardy polityczne KBWE. W państwach Europy Zachodniej dodatkową ochronę dawał art. 14 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. (EKPC), wprowadzający zakaz dyskryminacji m.in. ze względu na pochodzenie narodowe i przynależność do mniejszości narodowej. Ochrona EKPC dotyczyła jednak praw jednostki, a nie całych grup narodowych.

Przełom nastąpił w latach 90. W 1992 r. na forum Rady Europy przyjęto Kartę Języków Lokalnych i Mniejszościowych, która określiła dziedziny, w jakich państwo ma obowiązek zagwarantować również funkcjonowanie języka mniejszości. W 1995 r. przyjęto konwencję ramową o ochronie mniejszości narodowych. Skonkretyzowała ona prawa przysługujące członkom mniejszości i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2613

Spis treści
Zamów abonament