Postępu nie widać
Postępu nie widać
To, że w energetyce ciągle dominują mechanizmy administracyjnej regulacji, nakazuje ostrożnie interpretować wyniki całego sektora i poszczególnych przedsiębiorstw. Dotyczy to zwłaszcza obecnych na Liście 500 przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego. Wielkość ich przychodów oraz zyskowność nie są wynikiem działania sprawnego rynku, lecz zależą od regulacji wielkości produkcji i zakupów, a także od regulacji cen, podporządkowanej kształtowaniu odpowiedniej - założonej z góry - wielkości przychodów.
Miejsce sektora na liście
W porównaniu z 2000 r. sektor energetyczny umocnił swoją pozycję na liście największych krajowych przedsiębiorstw. Chociaż nominalnie liczba przedsiębiorstw tej branży podniosła się tylko z 53 do 54, ale z powodu zapoczątkowanych w ubiegłym roku procesów konsolidacyjnych wzrost ten jest większy, bowiem notowany na 24. miejscu obecnej "500" Południowy Koncern Energetyczny wchłonął 7 przedsiębiorstw, które jeszcze w 2000 roku zajmowały oddzielne miejsca na tej liście. Utrzymana została wysoka, trzecia pozycja Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA oraz 8. miejsce Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, które jest jedynym w "500" reprezentantem energetyki nie pochodzącym z sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta