Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poezja w leksykonie

10 maja 2002 | Magazyn | AB
źródło: Nieznane

Rozmowa

Poezja w leksykonie

Z MICHAELEM RUNDELLEM, redaktorem naczelnym słownika dla uczących się języka angielskiego, rozmawia Arkadiusz Bartosiak

Czy widział pan film "Przekręt" Guya Ritchie?

- Przyznaję się, że jeszcze nie widziałem, choć znajomi bardzo mi go polecali. Domyślam się jednak, że chce pan spytać nie tyle o recenzję filmu, ile o język, którego używają jego bohaterowie.

Właśnie. W "Przekręcie" słychać angielski z Wysp, słychać amerykański i tak zwany angielski międzynarodowy. Słychać, jak angielski kaleczą Rosjanie i jak mówią nim brytyjscy Murzyni. W filmie są też Cyganie, którzy porozumiewają się niby po angielsku, ale nikt ich nie może zrozumieć. Pańskim zdaniem, iloma angielskimi mówi się na świecie?

- Ha, a któż to może wiedzieć? Ja mogę tylko odpowiedzieć, że bardzo, bardzo wieloma. A ich liczba ciągle rośnie. Język angielski już dawno przestał należeć do Brytyjczyków czy Amerykanów. W tej chwili dla większości ludzi, którzy używają angielskiego na co dzień, nie jest to język ojczysty. Proszę też zwrócić uwagę na Internet, na miliony grup dyskusyjnych, które w nim działają. Większość komunikacji, która odbywa się przez komputery, prowadzona jest w języku angielskim. I to bardzo specyficznym - technicznym i skrótowym. To jest kolejny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2615

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament