Czas misjonarzy
Dawno temu w Anglii - Przepisy ułożyli studenci - Parowcem do Montevideo - Leonidas nie grał na bosaka
- Kalendarium futbolu Czas misjonarzy
Piłkarze Arsenalu wywalczyli w środę tytuł mistrza Anglii. Tak prezentowali się ich poprzednicy - zdobywcy Pucharu Anglii z roku 1936.
(C) HAMLYN / COLORSPORT
STEFAN SZCZEPŁEK
"Niektórzy sądzą, że piłka nożna to sprawa życia i śmierci. Mogę was zapewnić, że to jest coś znacznie poważniejszego". Te słowa trenera Liverpoolu Billa Shankly oddają istotę fenomenu, jakim jest futbol w kulturze masowej XX wieku. To on wprowadza w euforię ludzi wszystkich stanów i wszystkich kontynentów. Duński fizyk, laureat Nagrody Nobla Niels Bohr, mówił, że najgłębsze myśli przychodziły mu do głowy, kiedy bronił bramki i mógł w wolnej chwili zapisać coś na jej drewnianym słupku. Graczem drużyny Racing Universitaire w Algierze był inny noblista, Albert Camus. To on powiedział: "Wszystko, co wiem o moralności, zawdzięczam piłce nożnej". Więźniowie z Rakowieckiej biorą przepustki, żeby pójść na mecz Legii Warszawa. Czy to niewystarczające powody do zadania pytania - dlaczego?
W połowie XIX wieku chłopcy w angielskich szkołach grali w piłkę nożną i rugby, ale z dzisiejszymi sportami o tych samych nazwach te gry miały
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta