Wyjaśnij wszystkie wątpliwości, zanim podpiszesz
Wyjaśnij wszystkie wątpliwości, zanim podpiszesz
O wiele łatwiej uzyskać od niesolidnego biura podróży odszkodowanie, gdy można udowodnić, że nie wywiązało się ono z obietnic. Przepisy określają precyzyjnie, jak powinna wyglądać prawidłowo sformułowana umowa. Musi być w niej wymienione wszystko to, co obiecuje organizator i za co płaci klient.
Dobra umowa zawiera podstawowe dane o organizatorze: jego nazwę, numer zezwolenia wydanego przez wojewodę, imię i nazwisko osoby podpisującej w imieniu firmy. W dokumencie tym są umieszczone informacje o miejscu pobytu lub o trasie wycieczki, czasie trwania imprezy, rodzaju i zakresie ubezpieczenia dla klienta. Podana cena i wysokość wpłaconej zaliczki. Są też wyszczególnione ewentualne dodatkowe wydatki, które będzie musiał ponieść klient. Powinien o nich wiedzieć, zanim wyjedzie, nie może być zaskakiwany w trakcie imprezy np. niespodziewaną opłatą lotniskową, wizową, płatnym wstępem na plażę.
Od razu w umowie organizator zastrzega, w jakich okolicznościach może nastąpić podwyżka ceny. W myśl przepisów taka ewentualność wchodzi w grę tylko z powodu wzrostu kosztów transportu, stawek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta