Rzepak bardziej opłacalny niż świnia
Do 2020 r. biopaliwa mogą osiągnąć 20-proc. udział w rynku paliw pędnych
Rzepak bardziej opłacalny niż świnia
KRYSTYNA FOROWICZ
Pierwsza polska agrorafineria powstała na zamówienie Ministerstwa Rolnictwa ponad 10 lat temu, w ramach programu "Epal - polskie paliwo rzepakowe do silników wysokoprężnych". Środki wyłożył Komitet Badań Naukowych. Kiedy skończyły się budżetowe pieniądze, stanęła też produkcja.
Przygotowywana przez polski parlament ustawa dotycząca biopaliw ma być uchwalona najpóźniej do lipca, chodzi o to, by rolnicy zdążyli obsiać pola rzepakiem pod przyszłoroczne zbiory. Przewiduje się, że tylko na potrzeby produkcji oleju można zużyć ok. 2 mln ton ziarna rzepakowego, natomiast produkcja bioetanolu może wzrosnąć do 300 tys. ton rocznie, czyli pięciokrotnie. Eksperci oceniają, że da to 50-70 tys. miejsc pracy, głównie na wsi.
Mieliśmy Poloneza z silnikiem Citroena na paliwo rzepakowe - testowany był w połowie lat 90. przez dr. inż. Zbigniewa Pągowskiego z Instytutu Lotnictwa.
Historia agrorafinerii w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta