Coraz mniej opłacalny eksport
Coraz mniej opłacalny eksport
- Premier wspiera ministra
- Krzysztof Marczewski, Instytut Koniunktur i Cen
- Marek Belka o kursie złotego
Polska Izba Eksporterów uważa, że utrzymanie relacji złotego do dolara i euro może doprowadzić do bankructwa tysiące firm, zwłaszcza małych i średnich. Według ekonomistów, z powodu umacniania się złotego eksport w tym roku będzie nadal rósł, ale wolniej niż w 2001 roku.
Polski eksport zwiększył się w ubiegłym roku o 7,4 proc., licząc w złotych, a w dolarach - o 14 proc. Ze względu na nikły dotychczas udział Polski w handlu światowym ta zmiana jest dla gospodarki generalnie korzystna. Dla przedsiębiorstw eksportujących rachunek opłacalności często jednak wygląda inaczej: wiele z nich uważa, że przy obecnym kursie złotego sprzedaje za granicę raczej z konieczności niż dla zysku. To zaś oznacza, że jeśli dojdzie do oczekiwanej poprawy popytu wewnętrznego, tempo przyrostu eksportu może znacznie zmaleć.
Ubiegłorocznemu wzrostowi złotowej wartości eksportu o 7,4 proc. towarzyszył spadek produkcji sprzedanej przedsiębiorstw o 0,2 proc. Nie są to wprawdzie dane kompletne (nie obejmują wszystkich firm), ale można przyjąć, że ogólna wartość produkcji sprzedanej była w najlepszym razie zbliżona do tej z 2000 roku. Wówczas
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta