Wnyki na prasę
Wnyki na prasę
Skoro w sejmowym spisie praw oczekujących uchwalenia nie ma projektu nowej ustawy prasowej, trzeba przynajmniej możliwie szybko oczyścić prawo z roku 1984 z pomysłów i rozwiązań rodem ze stanu wojennego.
"Prasa odgrywa główną rolę w państwie, którego podstawą są rządy prawa", "ukaranie dziennikarza jest niedobrym sygnałem", "swoboda dziennikarska obejmuje możliwość posłużenia się przesadą, a nawet prowokacją". Takie opinie można znaleźć w wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Głoszone są od pół wieku. W poradniku dla dziennikarzy, wydanym przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy, czytamy: "Prawo prasowe zawiera niewiele przepisów o charakterze karno-prawnym". Trudno zgodzić się z tym poglądem.
Demonstracyjne ukaranie
Redaktor nie wydrukuje sprostowania, zamieści je w innym miejscu niż prostowany tekst (albo mniejszą czcionką) lub przekroczy termin jego druku, i już czeka go grzywna lub kara ograniczenia wolności, połączona z bezpłatną pracą na cel publiczny.
Dziennikarz naruszy prywatność (także osoby publicznej), nie autoryzuje wypowiedzi rozmówcy (który jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta