Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosowski eksperyment

14 maja 2002 | Publicystyka, Opinie | RB
źródło: Nieznane

Rozmowa z Markiem Antonim Nowickim, rzecznikiem praw obywatelskich w Kosowie

Kosowski eksperyment

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Dzisiaj dobiega końca pana kadencja jako pierwszego kosowskiego rzecznika. Jak ją pan ocenia?

MAREK ANTONI NOWICKI: - Moim zadaniem było przede wszystkim stworzenie tej instytucji, i to nie tylko w sensie fizycznym. Miała ona zaistnieć w świadomości mieszkańców Kosowa, wywołać społeczne zapotrzebowanie na niezależną, obiektywną, pryncypialną i systematyczną kontrolę władz publicznych, administracji. Sądzę, że ten zamysł się spełnił, w dodatku w dość trudnej sytuacji, ponieważ rzecznik kosowski stanął - pewnie po raz pierwszy w historii - twarzą w twarz z administracją ONZ, a nie lokalną. Dla wielu polityków było niewyobrażalne, jak można doszukiwać się w działalności ONZ łamania praw człowieka.

Czy miał pan ochotę - podobnie jak zrobił specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ Tadeusz Mazowiecki, widząc swą bezsilność wobec dramatu Bośniaków w Srebrenicy - uderzyć kiedyś pięścią w biurko i rzucić mandat?

Nie było na szczęście aż tak drastycznych sytuacji. To był kosowski eksperyment: rzecznik w sytuacjach kryzysowych zdał egzamin. Teraz już nikt nie ma wątpliwości, że jest to instytucja wyjątkowo potrzebna w sytuacjach konfliktowych albo tuż po nich. Podczas jednego z pierwszych dyżurów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2618

Spis treści

Listy

Zamów abonament