Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyktatury boją się wyobraźni

18 maja 2002 | Plus Minus | ŁG KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA: CARLOS FUENTES

Dyktatury boją się wyobraźni

FOT. MICHAŁ SADOWSKI

Carlos Fuentes (ur. 1928) - meksykański powieściopisarz, eseista i scenarzysta filmowy przyszedł na świat w Panamie. Uczył się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, studiował w Meksyku i Genewie. Pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 70. pełniąc funkcję ambasadora Meksyku w Paryżu. Zmieniał miejsca zamieszkania, dzieląc czas między Amerykę Łacińską, Stany Zjednoczone i Europę. Był wykładowcą na wielu uniwersytetach amerykańskich, łącznie z Columbią i Harvardem.

Uważa się go za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury iberoamerykańskiej, "żelaznego" kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Jest laureatem wielu innych ważnych nagród, m.in. przyznanej mu w 1987 r. Nagrody Cervantesa oraz Premio Principe de Asturias de las Letras i przyznanej mu przez UNESCO Nagrody Picassa (1994).

Swą karierę pisarską rozpoczął od publikowania opowiadań. W 1958 r. powstała jego pierwsza powieść "Kraina najczystszego powietrza" (wyd. polskie 1972). Do najsłynniejszych utworów Fuentesa należą: "Śmierć Artemia Cruz" (1962, wydanie polskie 1968), "Święta strefa" (1967, wyd. polskie 1977) i trylogia tyleż powieściowa, ile filozoficzna, "Terra nostra" (1975, edycja polska 1981). Spośród ostatnich książek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2622

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament