Kwiat Europy - kilka uzupełnień i sprostowań
"Kwiat Europy" - kilka uzupełnień i sprostowań
Długa rozmowa Krzysztofa Masłonia z Normanem Daviesem , autorem niedawno wydanego dzieła "Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego", czyli Wrocławia ("Plus Minus", 25 maja 2002), pozostawia pewien niedosyt. W tych rozważaniach o bogatej i wielobarwnej przeszłości miasta na styku narodów i kultur bardzo niepełne były bowiem odniesienia do bodaj najważniejszej cezury w jego tysiącletniej historii - roku 1945.
Przede wszystkim nie padło ani słowo o znamiennym fakcie, że wypędzenie niemieckiej ludności rozpoczęli sami Niemcy. Oto w styczniu 1945, w środku mroźnej zimy, hitlerowskie władze wojskowe i partyjne nakazały natychmiastową ewakuację Wrocławia. Wkrótce zabrakło miejsca w pociągach i autobusach, a ulice miasta zapełniły się wielotysięcznymi tłumami kobiet, dzieci i starców, pieszo ciągnących na tułaczkę. Ten tragiczny exodus, którego ofiary liczy się na tysiące, opisał w "Kronice dni oblężenia. Wrocław 22 stycznia - 6 maja 1945" ks. Paul Peikert, niemiecki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta