Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieznany sekretarz PPR

15 czerwca 2002 | Plus Minus | BM PG

TAK BYŁO

Nieznany sekretarz PPR

BOGDAN MUSIAŁ, PIOTR GONTARCZYK

Wedle niedawno opublikowanego dziennika szefa III Międzynarodówki Komunistycznej Georgi Dymitrowa (Tagebücher 1933 - 1943, Berlin 2000) w styczniu 1943 r. Witold Kolski został wyznaczony na nowego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Jednak jego nazwisko nie figuruje w żadnych monografiach dotyczących PPR. Ten przypadek jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. W pisanych i dziś pracach naukowych - a co za tym idzie, także w świadomości historycznej Polaków - nie funkcjonuje wiele kluczowych informacji dotyczących powstania PRL.

Niemal od pierwszych dni swojej działalności w okupowanym kraju PPR spotykała się z poważnymi zarzutami polskich organizacji niepodległościowych. Wszyscy, od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy, uważali tę partię za twór Kominternu i agenturę ZSRR działającą na szkodę społeczeństwa polskiego.

Propaganda PPR stanowczo zaprzeczała jakimkolwiek powiązaniom z Międzynarodówką Komunistyczną, twierdziła też, że nowa partia jest inicjatywą "grupy polskich działaczy robotniczych i społecznych" przebywających w okupowanym kraju. Zarzuty agenturalnych powiązań ze Związkiem Sowieckim traktowała jako niewarte komentarza "donosy hitlerowskich agentów". Dostępne dziś materiały źródłowe pozwalają na zweryfikowanie zasadności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2645

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament