Kurs nie załatwi wszystkiego
Kurs nie załatwi wszystkiego
JERZY MICHAŁOWSKI
Toczy się właśnie dyskusja o tym, jaki reżim kursowy jest optymalny na obecnym etapie transformacji. W jej kontekście warto zwrócić uwagę, jak kurs złotego wpływa na poziom eksportu i importu. Z analizy wynika, że import jest w ostatnich latach mało uzależniony od jego zmian, a eksport wprawdzie na nie reaguje, ale z rocznym opóźnieniem. Z tego względu bezpośrednie korzyści ze znacznej deprecjacji złotego byłyby niewielkie.
Ilościowy wpływ zmian kursu na wielkość eksportu i importu można oszacować za pomocą modelu, który uwzględnia miesięczne dane o wartości wywozu i przywozu (w wyrażeniu dolarowym i złotowym) w latach 1993-2002. Po zastosowaniu tego modelu okazało się, że eksport wykazuje zadziwiające właściwości: "zależy" od kursu dolara realnego w sposób ujemny co oznaczałoby, że aprecjacja złotego wpływa na jego wzrost.
Żeby rozwiązać tę zagadkę, dane dotyczące zarówno eksportu, jak i importu, podzielono na dwa okresy: 1993-1999 oraz 1999 r. - marzec 2002 r. (dalej odpowiednio jako okres pierwszy i drugi). W pierwszym okresie zmiany miesięcznej wielkości eksportu w największym stopniu tłumaczą trzy czynniki: produkcja sprzedana przemysłu, eksport do Niemiec oraz import całkowity. W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta