Chybiona emancypacja
Chybiona emancypacja
RYSZARD LEGUTKO
RYS. JANUSZ KAPUSTA
Przeciwnicy feminizmu w Polsce mają nikły kontakt z jego intelektualnym dorobkiem. Wykorzystują to nasze feministki, oskarżając antagonistów o nieznajomość rzeczy. Zaklinają się przy tym, że drogi ich sercom kierunek wykreował niezwykłe dzieła, których antyfeministyczne lobby nie czyta tylko dlatego, że trwa uparcie w swojej umysłowej gnuśności.
Co można powiedzieć o feministycznej produkcji intelektualnej? Kilka rzeczy da się stwierdzić jeszcze przed zaglądnięciem do książek. Po pierwsze to, iż jest to produkcja ogromna. W zachodnich bibliotekach i księgarniach półki z twórczością feministyczną zajmują wielką przestrzeń, niejednokrotnie większą niż prace poświęcone antykowi czy średniowieczu. Po drugie, książki te są kupowane i wypożyczane, częściowo przez stałą klientelę, a częściowo przez liczne rzesze studentów, którzy na zachodnich uniwersytetach muszą się o feminizm otrzeć. Po trzecie, wydawane są przez rozmaite wydawnictwa, ale również przez te najbardziej prestiżowe w rodzaju domów wydawniczych Oxfordu, Cambridge czy Harvardu. Wreszcie, po ostatnie - ale tu już trzeba do książek tych zajrzeć - istnieje niebywała, idąca w tysiące liczba autorek, które tę ogromną produkcję napędzają. Można więc mówić o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta