Nowe reguły dla nowej gospodarki
Nowe reguły dla nowej gospodarki
LAWRENCE H. SUMMERS J. BRADFORD DELONG
Postęp ekonomiczny to coś więcej niż kwestia rynków oraz innowacji technologicznych. Gdy zmienia się struktura gospodarki, musi również zmienić się polityka rządu, bo inaczej rozwój ekonomiczny zostałby wstrzymany.
Weźmy brytyjską rewolucję w rolnictwie w XVIII wieku, która była bardzo istotna dla późniejszej rewolucji przemysłowej. Proces grodzenia pól spowodował zniesienie wspólnych praw do ziemi i umożliwił posiadaczom ziemskim (z pewnością kosztem wielkich cierpień) eksperymenty z nowymi, bardziej wydajnymi technikami produkcji. Gdyby jednak nie zmieniły się przepisy i instytucje, ta szczególna transformacja gospodarcza być może by nie nastąpiła.
Można też spojrzeć na USA w końcu XIX wieku - na ten "wielki piec, w którym wytapiano przyszłość", jak to określił Lew Trocki. Masowa produkcja, wielkie korporacje, rynek o zasięgu kontynentu i energia elektryczna nie odniosłyby sukcesu bez zmian prawnych i instytucjonalnych, które stworzyły podwaliny transformacji ekonomicznej. Przyjęcie zasady pierwszeństwa praw federalnych w stosunku do praw stanowych spowodowało przekształcenie kraju w jeden rynek. Bez nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta