Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrzymana dywidenda to nieodpłatne świadczenie

15 czerwca 2002 | Prawo | WL

Sądowa wykładnia Wypłacenie udziałowcom ustawowych odsetek nie uwalnia spółki od daniny

Zatrzymana dywidenda to nieodpłatne świadczenie

Dywidenda przyznana uchwałą walnego zgromadzenia wspólników spółki kapitałowej, a nie wypłacona im, jest dla spółki nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Od wartości takiego świadczenia należy się ta danina także wówczas, gdy spółka oddała potem dywidendę wspólnikom z ustawowymi odsetkami za zwłokę. Ich wypłata nie czyni zatrzymanej dywidendy świadczeniem odpłatnym - uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 czerwca 2002 r.

W tej sprawie chodziło o podatek dochodowy za 1995 r., ale ponieważ od tego czasu przepisy wchodzące w niej w rachubę pozostały co do istoty bez zmian, pogląd prawny wyrażony w tym wyroku jest aktualny także dzisiaj.

Uchwała o podziale i wypłacie zysku za 1993 r. podjęta we wrześniu 1994 r. przez wspólników spółki obejmowała bez mała 1 mln 254 tys. zł (nowych). Z tego na 1 stycznia 1995 r. - jak ustaliła kontrola skarbowa w 1997 r. - dywidenda nie wypłacona udziałowcom wynosiła prawie 1 mln 216 tys. zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2645

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament