Jak odróżnić środek trwały od inwestycji
Inwestycje - zmiana definicji
Jak odróżnić środek trwały od inwestycji
- UWAGA: BILANS PRZEKSZTAŁCENIA
Jeszcze do końca ubiegłego roku ustawa o rachunkowości wiązała pojęcie "inwestycji" z trwającą budową, montażem, ulepszeniem lub przekazaniem do używania środka trwałego. Tymczasem od dawna, według standardów zachodnich, przez inwestycje rozumiano papiery wartościowe, akcje, udziały. I w tym kierunku poszła ostatnia zmiana również naszych regulacji. Niestety, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości tak szybko się zmieniają, że standard MSR 25, na którym wzorowano naszą definicję inwestycji, już nie istnieje.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości (w skrócie uor) inwestycje to "aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści".
Zatem zastanawiając się, czy dany składnik majątku zaliczyć do środków trwałych czy do inwestycji w środek trwały (lub wartość
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta