Nieustające kontrowersje
Nieustające kontrowersje
Pożycie w konkubinacie nie jest w niczym lepsze niż wspólne pożycie osób połączonych więzami krwi, na przykład dziadka i wnuka.
Od 1 stycznia 1965 r., tj. wejścia w życie kodeksu cywilnego, obowiązywał przepis art. 691, w myśl którego w razie śmierci najemcy mieszkania osoby mu bliskie, które stale z nim mieszkały aż do chwili śmierci, wstępowały w stosunek najmu. Kodeks ten nie definiuje wprawdzie pojęcia "osoba bliska", lecz wszelkie wątpliwości rozstrzygnęło orzecznictwo Sądu Najwyższego. Do osób bliskich najemcy, uprawnionych w razie jego śmierci do wstąpienia w stosunek najmu lokalu podlegającego prawu lokalowemu, zaliczyło tylko osoby wymienione w art. 9 prawa lokalowego z 10 kwietnia 1974 r., tj. jego wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, powinowatych w tej samej linii lub stopniu, osoby przysposobione oraz ich małżonków i zstępnych, osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta