Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badania kliniczne - nadzieja i ryzyko

25 października 2002 | Nauka i Technika | MK
źródło: Nieznane

Medycyna Chorzy sami szukają informacji o badaniach klinicznych

Badania kliniczne - nadzieja i ryzyko

Fazy badań klinicznych

Według szacunkowych danych świadomą zgodę na udział w badaniach klinicznych podpisuje rocznie około kilkunastu tysięcy polskich pacjentów. Liczba badań realizowanych w naszym kraju powoli rośnie, niewiele jednak prowadzonych jest przez firmy polskie.

Celem badań klinicznych jest sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności nowych metod terapii. W fazę badań klinicznych wchodzą preparaty jeszcze niezarejestrowane, które jednak przeszły badania przedkliniczne. Ich testowanie w praktyce oznacza porównanie przebiegu choroby u pacjentów leczonych standardowymi metodami z przebiegiem choroby u osób otrzymujących nowy preparat. Jeżeli w danym schorzeniu nie jest jeszcze znany skuteczny sposób leczenia, działanie testowanego preparatu porównuje się do działania placebo (preparatu nieaktywnego).

Aby zapobiec nadużyciom oraz otrzymywać wyniki wiarygodne i porównywalne, wprowadzono na świecie zasady tzw. dobrej praktyki klinicznej (GCP - Good Clinical Practice). Zasady te są międzynarodowym standardem planowania, prowadzenia i dokumentowania wyników badań prowadzonych z udziałem ludzi.

Jak było?

Zgoda komisji bioetycznej była i jest w Polsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2758

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament