Dokumentacja Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminyZakwestionowane przepisy o czynszach oraz eksmisji
Zakwestionowane przepisy o czynszach oraz eksmisji
Jak już informowaliśmy (artykuł pt. "Właścicielom lżej" ), Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2002 r. (K 48/01) orzekł, że niezgodne z konstytucją są następujące przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 71, poz. 733, z 2002 r. nr 113, poz. 984):
- art. 9 ust. 3 (patrz: ramka )
- art. 35 ust. 1 w zakresie, w jakim wyłącza uprawnienie do lokalu socjalnego osób, o których mowa w art. 14 ust. 4 tej ustawy (patrz: ramka ), jeżeli zostały one objęte orzeczeniem sądowym nakazującym opróżnienie lokalu wydanym w okresie od 31 grudnia 2000 r. do dnia wejścia w życie ustawy, a orzeczenie nie zostało wykonane do tego dnia.
Niżej drukujemy uzasadnienia tego bardzo ważnego wyroku, ograniczone wyłącznie do wywodów samego Trybunału Konstytucyjnego. Pominięta została (tylko ze względu na objętość) I i II część uzasadnienia, czyli stanowiska: rzecznika praw obywatelskich, inicjatora tej sprawy, prokuratora generalnego, przedstawiciela Sejmu, Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenie Lokatorów, Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości oraz
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta