Strażnik narodowej pamięci
Strażnik narodowej pamięci
O swojej pracy mówi: To poznawanie historii z praktycznej strony. To, co robię, jest bardzo ciekawe, zwłaszcza dla historyka
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Właśnie wrócił z Wilna. Nie ma dużo czasu. Musi się przebrać, zaraz potem ma uroczystości rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Je sałatkę. To jedno z zaleceń lekarzy, do którego się zastosował. Bo chociaż nie ma czterdziestki, zawał już miał. Regularnie, raz w miesiącu, chodzi do lekarza. Spacery, jazda na rowerze. Do pozostałych zastosować się nie mógł. Nie wyeliminował stresu, za dużo pracuje.
O sprawie, w której był na Litwie, prosi, żeby nie pisać.
- To bardzo delikatny i drażliwy temat. Rozgłos mógłby tylko zaszkodzić.
Pewnie wie, co mówi, bo od dziesięciu lat jako sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik porusza się po "szalenie trudnym, emocjonalnym obszarze". Teraz i tak jest łatwiej. - Jestem osobą znaną. Na początku mój wiek i wygląd były szokiem dla wszystkich. Nie miałem jeszcze trzydziestu lat, nie traktowano mnie poważnie.
Udowodnił, że niesłusznie.
Żyd i antysemita
Po studiach na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego planował zrobić doktorat z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta