Trudna sztuka przepłacania
Trudna sztuka przepłacania
FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ
Rz: W Niemczech wydano naukowy katalog najstarszych map niemieckich. Opisano ok. 100 zabytków, z tego aż 14 należy do pana. Mieszka pan w Niemczech 32 lata. Byli tam przed panem miejscowi kolekcjonerzy z tradycjami rodzinnymi i znacznie większymi pieniędzmi, a jednak to pan odniósł wielki kolekcjonerski sukces.
TOMASZ NIEWODNICZAŃSKI: To kwestia konsekwencji! Mieszkam w Niemczech, ale tego, co mnie interesowało, szukałem np. w Australii i w Tajlandii. Odwiedzałem antykwariaty w Afryce, korespondowałem z całym światem. Zawsze wydawałem więcej niż zarabiałem, ale liczy się przede wszystkim praca, pieniądze są mniej ważne. Można stworzyć wybitny zbiór mając bardzo mało pieniędzy.
Nawet dziś?
Zawsze! Ważna jest konsekwencja, trzymanie się wytyczonego programu. Za grosze stworzyłem wartościowy zbiór znaczków z okresu stanu wojennego. Ostatnio zbieram książki z dedykacjami autorów, bo nikt tego nie zbiera. Zdobyłem ok. 900 pozycji, w tym dedykacje np. Słowackiego, Norwida. Za bezcen można kupić mapy z początku XIX wieku. Ktoś tanio stworzył niebywałą kolekcję światowych map tylko dla rowerzystów - pochodzą z XIX i XX wieku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta