Wiele można jeszcze naprawić; Jedna szansa więcej
Wiele można jeszcze naprawić
JEDNA SZANSA WIĘCEJ
Po wielu orzeczeniach NSA, zwiększających, w miarę upływu lat, szanse na odzyskanie bezprawnie utraconej własności, wczorajszy wyrok SN jest nowym krokiem w tych sprawach. Uznając związek przyczynowy między bezprawnymi decyzjami nacjonalizacyjnymi a szkodą w postaci utraty sprzedanych mieszkań, SN poszerzył możliwości rekompensowania poniesionych wskutek tego strat. A tego, że sprawa jest ważna, dowodzi chociażby fakt, że w samej tylko istniejącej do niedawna gminie Warszawa Centrum złożono 17 tys. wniosków o reprywatyzację nieruchomości, w większości właśnie kamienic.
Wiadomo jednak, że jeśli mieszkania zostały sprzedane, były właściciel bądź jego spadkobiercy nie mogą odzyskać całej nieruchomości. Orzecznictwo NSA nie pozostawia wątpliwości, że taka sprzedaż powoduje nieodwracalne skutki prawne. W razie reprywatyzacji budynku wcześniejsze decyzje o sprzedaży mieszkań, wydane przez gminę lub skarb państwa, pozostają w mocy. Nie można więc unieważnić całej decyzji nacjonalizacyjnej, lecz tylko stwierdzić, że w odniesieniu do tych lokali została wydana z naruszeniem prawa.
Formalnie należą się w takim wypadku odszkodowania. W rzeczywistości mało kto o nie dotychczas zabiegał. Limity kwot przyznawanych poszczególnym resortom na realizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta